Site rengi

Tasarım

Eczacılıkta seviye tespit sınavını 4 üniversite yapacak

12.04.2019
17
A+
A-

Eczacılıkta seviye tespit sınavını 4 üniversite yapacak

Eczacılıkta seviye tespit sınavını 4 üniversite yapacak

YÖK, eczacılıkta yurtdışı yükseköğretim diplomaları denkliği için yapılacak sınavda Anadolu, İstanbul, Ankara ve Gazi üniversitelerini görevlendi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, yurtdışı yükseköğretim diplomaları denkliği için eczacılık alanında düzenlenecek denklik sınavının (ilmi hüviyet tespiti) Anadolu, İstanbul, Ankara ve Gazi üniversitelerinin yapması kararlaştırıldı.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısı ardından yapılan açıklamada bu yıl eczacılar için yapılacak seviye tespit sınavları ele alındı. Buna göre, eczacılık alanında düzenlenecek denklik sınavı şubatta Anadolu Üniversitesi, mayısta İstanbul Üniversitesi, eylülde Ankara Üniversitesi ve kasımda Gazi Üniversitesince yapılacak. Bu denklik sınavının başvuru tarihi ve koşulları, sınav ile ilgili usul ve esaslar üniversitelerin internet sitelerinde yayımlanacak. Eczacılık alanındaki denklik sınavına eksik ders ve stajlarını başarıyla tamamlayanlar girebilecek.

Daha önce haklarında “Eczacılık mevzuatı ve işletmeciliği” dersi tamamlama kararı çıkan ve YÖK tarafından Anadolu Üniversitesi’ne yerleştirilen adaylardan ders tamamlama eğitimine başlamayanlar, Anadolu Üniversitesi’nde dönem bazlı eğitimini alabilecek.

“Eczacılık mevzuatı ve işletmeciliği” dersini başka bir üniversitede almak isteyen adaylar ise YÖK’e bir defaya mahsus başvuru yapıp başka bir üniversitede eksik dersini tamamlayabilecek.

Eczacılık alanındaki denklik sınavına, yazılı seviye tespit sınavı yapılmaması nedeniyle bu yıl en fazla iki kez girilebilecek.

Kaynak : Hürriyet

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.