Site rengi

Tasarım

Hafıza Geliştirmek İçin Ne Yapmalı ?

06.03.2019
34
A+
A-

Hafıza Geliştirmek İçin Ne Yapmalı ?

Hafıza Geliştirmek İçin Ne Yapmalı ?

Hafızayı geliştirmek için ne yapmalıyım? Hafızayı geliştirmek için bir çok kişi hafıza geliştirme teknikleri araştırır. Son zamanlarda hafıza geliştirici vitamin arayanlar bile vardır. Hafıza geliştiren bitkiler, hafıza geliştiren ilaçlar, hafıza geliştiren yiyecekler vs… Hafızanızı bir kas gibi düşünün. Ne kadar egzersiz yaparsanız o kadar hafızanızı geliştirirsiniz. Bizim için kaleme alınan hafıza geliştirmek için ne yapmalıdır başlıkları aşağıda sıralanmıştır.

1. Sınav Öncesi Yürüyüş

Egzersizin hafızanızı ve beyin gücünüzü artırabileceği kanıtlanmıştır. Evet yanlış duymadınız sadece yürüyüş bile hafızanızı arttırmaktadır. Örneğin sınav öncesi 20 dakika yürüyüş yapanlar daha kolay hatırladıkları çalışmalar göstermiştir.Hafıza Geliştirmek İçin Ne Yapmalı ?

2. Sessiz Okumak Yerine Yüksek Sesle Konuşun

Biraz saçma geldi sanırım. Yüksek sesle söylediğinde ne kadar çok şey hatırlayabildiğine şaşıracaksın. Uyarı: Bunu kalabalık bir ortamda denemeyin. Deli deme olasılıkları çok yüksek.Hafıza Geliştirmek İçin Ne Yapmalı ?

3. Kendinizi Bir Ödülle Ödüllendirin

Bir ödül sistemini alışkanlıklarınıza dahil etmenin birçok yolu vardır, böylece sınavlarda daha verimli çalışmayı öğreneceksiniz. Hafızanıza güven duyun. Nasıl bir çalışma içinde iseniz hafızanız ile yaptığınız başarılardan sonra bir ödülü hak ediyorsunuz.Hafıza Geliştirmek İçin Ne Yapmalı ?

4. Ne Öğrendiğini Öğretin

Bir şeyi gerçekten anladıysanız, test etmenin en iyi yolu bir başkasına öğretmeye çalışmaktır. Başarının sırrıdır diyebiliriz. Hem sizin hafıza olarak daha kalıcı şekilde olduğunu göreceksiniz.

5. Zihin Haritaları – Bağlantılar Oluşturun

Bağlantı kurma yeteneği bilgiyi hatırlamanın sadece kolay bir yolu değil, aynı zamanda hafızanızı güçlendirmenin en iyi yoludur. Zihin haritaları farklı bağlantılara görsel bir genel bakış oluşturarak fikirleri birleştirmenin kolay bir yoludur.

6. Fotoğraflar Resimler Çiz 

Fotoğraflar – resimler, bilgileri görselleştirmenize yardımcı olacaktır. Bu, aklınızda bir sınavda hatırlanabilecek görsel bir hafıza yaratır.

7. En İyi Yazıyı Seçin

Basitçe söylemek gerekirse, küçük dağınık yazılar yerine size en kolay gelen yazı tipinde okumaya devam edin.Hafıza Geliştirmek İçin Ne Yapmalı ?

8. Çalışma Yaparken Dikkat Dağıtıcı Her Şeyi Yok Edin

Odaklanmanız tamam. Ama telefon ışığı, dışarıdan gelen ses yada aklınız daki başka olay. Bunları yok etmeden başlamayın.Hafıza Geliştirmek İçin Ne Yapmalı ?

9. Konuyla İlgili Bir Video İzleyin

Videolar, bütün bir hikayeyi kısa bir zaman diliminde sıkıştırmanın eğlenceli bir yoludur. Bu, çalışmanızın önemli ayrıntılarını hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

10. Araştırma Yaparken Profesyonel Olun

Örneğin matematik çalışacaksınız. Matematik konu anlatımı izle yerine matematik 12. sınıf doğal sayılar konu anlatımı olarak araştırmalarınızı yapın.

11. Hızlı Bellek İçin Flash Kartlar Oluşturun

Flash kartlar ile anahtar kavramları, tanımlar, tırnak ve formüller bilginizi görsel olarak gözünüzün önünde duracak şekilde yerleştirin. Tanıdığım bir arkadaşım bu kartları tavana yapıştırmıştı. Sabah uyandığında gözü ilk gördüğü bu kartlar oluyordu.

12. Düzenli Eğitim Molaları Alın

Beyniniz çalışırken, beyninizin daha fazla bilgi almasına yardımcı olmak için düzenli çalışma araları vermeniz gerekir; aynı zamanda çalışırken sizi motive ve odaklanmış halde tutmanız gerekir. 45-50 dakikalık bir çalışmadan sonra kısa bir mola verin, odaklanmanız ve konsantrasyonunuz bu süreden sonra bozulur.

13. Doğru Müzik Türünü Dinleyin

En güzeli fon müzikleridir. Sözlü müziklerden kaçının.

14. Çalışma Alanınızı Taşınabilir Hale Getirin

Her zaman aynı yerde çalışmak yerine masanızı sağa sola arkaya yer değiştirmeye özen gösterin.

15. Uygulama, Uygulama, Uygulama…

Geçmiş sınav sorularına örnek cevaplar uygulamak, bilgi almak için beyninizi hafızanızı eğitmeye yardımcı olabilir.Aynısı her türlü sınav için de geçerlidir.

16. Sınavdan Önce Tüm Gece Ayakta Kalmayın

Uyuduğunuzda, beyniniz okurken öğrendiğiniz bilgileri özümser, böylece iyi bir gece uykusu almak, sınavınız için gereken sinir bozucu matematik formüllerini hatırlamanıza yardımcı olacaktır!

17. Öğrenmenin Yeni Yollarını Keşfedin

Yeni çalışma yöntemlerini denemek, sizin için neyin işe yaradığını bulmanıza yardımcı olabilir.

18. Hafızanızı Geliştirmek İçin Kokular veya Değişken Kullanın

Bir konuya bir koku. Şaşırmayın. Çalıştığınız konu ne ise ayrı bir koku deneyin. Bu size hatırlatmakta fayda sağlayacaktır. Sokakta aynı kokuyu algıladığınız da o konu beyninize şimşek oluşturacak ve tekrarı kendi kendine yapacaktır.

19. Grupla Çalışma

Bir grupta çalışmak, öğrenme deneyiminizi geliştirmek için yeni bilgiler edinmenize yardımcı olabilir. Yalnız çalışmak yerine arkadaşlar ile çalışmak bilgiyi kalıcı hale getirecektir.

Hafıza Geliştirmek İçin Ne Yapmalı ?

Hafıza Geliştirmek İçin Ne Yapmalı ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.