Site rengi

Tasarım

Matematik Nasıl Çalışılır ? Matematik Dersine Nasıl Çalışılır ?

16.01.2019
104
A+
A-

Matematik Nasıl Çalışılır ? Matematik Dersine Nasıl Çalışılır ?

Matematik Nasıl Çalışılır ? Matematik Dersine Nasıl Çalışılır ?

Matematik çoğu öğrenci için kabus gibidir. Matematik bir yana diğer her şey bir yanadır. Gerçekte de öyle midir ? Tabi ki hayır. İşin aslını sadece kısaca şu şekilde belirtmek gerekirse Matematik için temeli aldığınız sürece yapamayacağınız hiç bir şey yoktur. Örnek vermek gerekirse tarih çalışırken her şeyi tek tek öğrenmeniz gerekir ama matematik ise bundan müstesna kalmaktadır. Nasıl yani diyorsunuz ? Evet yanlış duymadınız . Temeli öğrendiğiniz zaman matematikte her şey aynıdır. Örneğin tarihte 1 üniteye örneğin Osmanlı Yükseliş zamanına harcadığınız zaman belkide 15-20 gün belki de daha fazladır. Matematikte ise 2 gün harcarsınız gerisi otomatik olarak kendini doldurmaya başlar. Osmanlı devrinde her kalemi hafızanıza kazımanız gerekmektedir ve tekrar ister. Matematik ise öğrendiğiniz zaman tekrara lüzum görmez ve unutulmaz. Zor diye bir şey yoktur. Bilip bilmemek vardır. Matematik nasıl çalışır yada matematik dersine nasıl çalışır madde madde uygulamanız bünyenize yerleştirmeniz size artı sağlayacaktır.

Matematik Nasıl Çalışılır ?

1- Ön yargılarınızı atın. Ben anlamıyorum ben beceremiyorum bu düşüncelerden uzak olun. Sizinle matematik fulleyenler arasında hiç bir fark yok emin olun. O zaman vermiş yada temeli iyi atmış. Sizden yüksek değil sadece 1 adım önünüzdedir.

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır ? 

2- Temelim yok ne yapayım. Bu sözler klişeleşti artık. 4 işlem biliyorsanız matematik temeliniz vardır. Kendinizi küçümsemeyin. Kolaya kaçıyorlar bu düşüncedeki arkadaşlar. Hani ilkokul da çarpım tablosu olayımız vardı. Siz parmakla sayıyorken bazılarımız cevabı yapıştırıyordu. Artık sizinde zihinden çarpma, toplama vb. işlemleri hesap makinesi kullanmadan yapma zamanınız gelmedi mi ?

Matematik Nasıl Çalışılır ? 

3- Yeteri kadar zaman ayırın. Hocam günde 5 saat ayırsam yeterli mi ? Bu sizin kendinizin durumuna bağlıdır. Ben yarım saat ayırıyorum. Siz 5 saat ayırın. Çok uzun geldi değil mi ? 10 gün sonra 4,5 saat yeterli olacak. 1 ay sonra 3 saat belki de 3 ay sonra 1 saat size kafi gelecektir. Matematiğin güzelliği buradadır. Bir kere öğrendiğiniz zaman tekrar tekrar yapmanıza gerek yoktur. Önünüze gelen sorular bu sene de aynıdır 5 sene sonra da 30 sene sonra da aynı çeşit sorular olacaktır. Tek fark birindeki değer 5 iken birinde 15 olacaktır.

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır ?

4- Yavaş yavaş başlayın. Kolaydan zora doğru hareket edin. Matematikte bu önemlidir. Konunuzu öğrenmeden bu konudan daha çok çıkıyor diğer konuya yönelmeyin. Köklü sayıları öğrenmeden trigonometri çalışmaya başlamayın.

Matematik Nasıl Çalışılır ?

5 – Kendinizden emin olun. Ben anlamıyorum. Bu çok zorluyor beni. İşin aslı arkadaşlar. Zor diye bir şey yoktur. Sadece bilip bilmemek vardır. Matematik sabittir. Her şey aynıdır. Size düşen acele etmeyin. Sindirin içinize. Matematik başaramıyorum demeyin kendinize. Geçmiş yılları araştırın. Çoğu sınav birincileri evde tarlada çalışan kişiler olduğunu göreceksiniz.

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır ? 

6- Ne yapsam olmuyor. Beceremedim matematiği. Artık kaynaklar o kadar fazla ki erişilemez diye bir şey yoktur. Videoları izleyin. Denemeleri çözün. Gördüğünüz duyduğunuz her kaynağa ulaşmaya çalışın. Biliyorum diye geçmeyin. Her farklı kaynak size artı bir şey katacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.