Site rengi

Tasarım

Matematik Zor Sorular – Zor Matematik Soruları ve Çözümleri

Matematik Zor Sorular – Zor Matematik Soruları ve Çözümleri

Matematik Zor Sorular – Zor Matematik Soruları ve Çözümleri

Bazı matematik zor soruları vardır ki kolay gibi görülür fakat çoğu kişi hatalı olarak yapar. Fakat çoğu insan da bu zor matematik sorularını çözmekten keyif alırlar. Bizim ilkemizde benimsediğimiz zor yoktur bilip bilmemek vardır. Bu matematik zor sorulara sitemizden kategorilerden ulaşabilirsiniz. Bu zor matematik sorularını çözmek için sık sık soru çözmek işinizi kolaylaştıracaktır. Biraz önce söylediğimiz gibi zor yoktur bilip bilmemek vardır. Aynı soru farklı kişiler tarafından yorumlandığında kimisi çok kolay çözdüm derken diğeri çok zordu yanıtını veriyor. Burada ki püf nokta zor kolay olması değil çözümü bilmesinden dolayı kolay gelmesidir. Yani daha önce bu zor matematik soru tiplerini bildiği için hiç zorlanmadan anında çözmüş olduğudur.

Soru : a ve b pozitif tam sayılar olmak koşulu ile ab+1, a²+b² ifadesini tam bölmektedir (yani a²+b²/(ab+1) = k; k pozitif tam sayı)
Buna göre k’nın tam kare olduğunu gösteriniz (yani k=c² şeklinde ifade edilir).

Yukarıdaki soru matematik olimpiyatlarının en zor matematik sorusu olarak kabul edilmektedir. Matematik zor sorular kategorisinde yerini almış bir sorudur. Mesele şurada devrin matematik dahisi bile bu soruyu çözememiştir. Ayrıca 4 matematikçiye bu soru sorulmuş 6 saat süre verilmiş ve hiçbiri bu soruyu çözememiştir. Burada dikkat çeken olay şu oldu. 20 kişilik 10. sınıf öğrencisine bu soru soruluyor ve 11 tanesi 1 dakika içinde bunu çözüyor. Araştırıyorlar ve gördükleri şey bu 11 kişi aynı kaynaktan soru çözümü yapıyormuş ve bildikleri bir soru ve çözümle karşılaştıkları için onlar için sadece 30-40 saniyelik bir süre harcamışlardır.

Olaydan çıkarılacak ders zor yoktur bilip bilmemek vardır meselesine dönmüştür. Matematik için olay farklı sorular ve farklı çözümlerdir. Zor matematik soruları sadece sizi işlem ve zaman bakımından zorlar. 2007 KPSS sınavından çıkan bir öğrenci tüm matematik sorularına hiç bir işlem yapmadan cevaplamıştır. Ve tüm cevapları doğrudur. Kendinizi matematik ile birleştirin. Bunu yaptığınız zaman emin olun önünüzde hiç bir matematik sorusu zor görünmeyecektir.

Sonuç olarak kabul gören klişeye göre matematik zor sorulara sitemizdeki kategorilerden ve uygulamalardan ve videolardan ulaşabilirsiniz. Çözümleri ile birlikte size kolaylık sağlayacaktır.

Matematik Zor Sorular – Zor Matematik Soruları ve Çözümleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.