Site rengi

Tasarım

Türkiye Doğal Gaz Boru Hatları Nerelerdir ?

Türkiye Doğalgaz Boru Hatları Nerelerdir ?

Türkiye Doğal Gaz Boru Hatları Nerelerdir ?

Türkiye Doğalgaz Boru Hatları Nerelerdir ?

Rusya Federasyonu – Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı (Ana Hat)
Rusya Federasyonu – Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı ülkemize Malkoçlardan girmekte Hamitabat, Ambarlı, İstanbul, İzmit, Bursa,Eskişehir güzergahını takip ederek Ankara’ya ulaşmaktadır. Hat 842 km uzunluğundadır.

Mavi Akım Doğal Gaz Hattı
Mavi Akım projesi, Ankara ile Moskova arasında 1997 yılında imzalanan anlaşmaya göre, 25 yıl süreyle, Türkiye’nin Rusya’dan yılda 16 milyar metre küp doğalgaz satın almasını öngörüyor. Mavi Akım hattının uzunluğu 1200 kilometre olup, 17 kasım 2005 tarihinde açıldı. Boru hattının, yaklaşık 380 kilometresi, Karadeniz’in altından geçmektedir. Deniz altındaki boru hattı, 2 bin 140metre derinlikle, yeryüzünün en derindeki boru hattıdır. Türkiye bu hattan 2002 yılı sonundan bu yana gaz almaktadır. Hatla alı-nan doğalgazın en olumsuz yanı Mavi Akımla gelen gazı satma hakkımızın bulunmamasıdır.

Azerbaycan – Türkiye (Şah Deniz)
Doğal Gaz Boru Hattı Azerbaycan Şah Deniz I sahasında üretilecek olan doğal gazın Gürcistan üzerinden Türkiye’ye taşınması amacıyla yapılmıştır. Söz konusu Doğal Gaz Boru Hattı, 2007 yılında işletmeye alınmıştır. 2006 yılında işletmeye alınan Bakü – Tiflis – Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı ve bu hatta paralel uzanan Şah Deniz doğal gaz boru hattının da tamamlanması ile Ülkemizin Dünya enerji politikasındaki rolü değişmiş; bölgesel projelerimiz artık küresel projelere dönüşürken, tüketici ülke rolümüz yanında transit ülke konumumuz da ağırlık kazanmıştır.

Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı (İran – Türkiye)
Bu hat ile başta İran olmak üzere doğudaki kaynaklardan alınacak doğal gazın taşınması amaçlanmıştır. Yaklaşık 1.491 km uzunluğunda olan Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı Doğubayazıt’tan başlayıp, Erzurum, Sivas ve Kayseri üzerinden Ankara’ya uzanmakta, bir branşman da Kayseri üzerinden Konya‘ya ulaşmakta olup, 2001 yılı sonunda işletmeye alınmıştır.

Türkiye – Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi
2007 yılında işletmeye alınan Türkiye – Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı, Güney Avrupa Gaz Ringi’nin ilk halkasını oluştur-maktadır. 2018 yılında Yunanistan – İtalya bağlantısının da devreye alınmasıyla İtalya pazarına da erişim imkânı sağlanacaktır.

TANAP (Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı) Projesi
Azerbaycan – Türkiye arasında, giriş noktası Azerbaycan, Türkiye sınırı Türkgöz girişi olan 56 inçlik hattın, Avrupa’ya çıkış noktaları Yunanistan ve Bulgaristan sınırları, Türkiye içi çıkış noktaları ise Eskişehir ve Trakya bölgesi olacaktır. TANAP Projesi için öngörülen 4 aşamanın ilki 2018’de ilk gaz akışıyla gerçekleşecek. 2020’de yıllık 16 milyar metre küp olacak kapasitenin, 2023’te 23 milyar metre küp, 2026’da ise 31 milyar metre küp seviyesine kadar ulaşması hedeflenmektedir.

Türkiye Doğalgaz Boru Hatları Nerelerdir ?
Türkiye Doğalgaz Boru Hatları Nerelerdir ?


Ana HatAnahatAzerbaycan Türkiye Doğal Gaz Boru HattıÇıkmış Coğrafya SorularıÇıkmış Coğrafya Soruları ve ÇözümleriCoğrafyaCoğrafya Soru BankasıCoğrafya Soru ÇözümleriCoğrafya SorularıDoğalgaz Boru HatlarıDoğu Anadolu Doğal Gaz Ana iletim Hattıİran Türkiye Doğal Gaz Boru HattıMavi Akım Doğal Gaz Boru HattıRusya Türkiye Doğal Gaz Boru HattıŞah Deniz Doğal Gaz Boru HattıTanapTrans Anadolu Doğal Gaz Boru HattıTürkiyeTürkiye Doğal Gaz Boru Hatları NerelerdirTürkiye Doğalgaz Boru HatlarıTürkiye Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.