Site rengi

Tasarım

Türkiye’de Nüfus Politikaları Nelerdir ?

Türkiye’de Nüfus Politikaları Nelerdir ?

Türkiye’de Nüfus Politikaları Nelerdir ?

Türkiye’de Nüfus Politikaları Nelerdir ?

Birinci Dönem Nüfus Politikaları

Birinci dönem Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu dönem ile 1965 yılına kadar olan süreci kapsamaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında planlı bir nüfus politikası bulunmamakla birlikte bu dönem nüfusun artmasıyla ilgili görüşler önem kazanmıştır.Ülkenin yakın zamanda savaştan çıkmış olması askeri açıdan ve iş gücü bakımından genç nüfusa ihtiyacı gerekli kılmıştır.

Birinci dönem nüfus politikaları şunlardır:

  • 1929 da beş ve daha fazla çocuğu olan ailelerin yol vergisinden muaf tutulması,
  • 1930 yılında 6 ve daha fazla çocuğu olan ailelere madalya verilmesi,
  • 1926 tarihli Türk ceza kanununu isteyerek çocuk düşürmeyi şuç sayması,
  • 1936 yılında kanunun ilgili bölümünde yapılan değişikliklerle kısırlaştırma ve gebeliği önleyici bilgilerin yaymasının yasaklanması.

İkinci Dönem Nüfus Politikaları

İkinci dönem olan ekonomi döneminde nüfusla ilgili yasal düzenlemeler yapılmıştır. 1965 yılında nüfus planlaması genel müdürlüğü kurulmuş 557 sayılı nüfus planlaması kanunuyla birlikte Türkiye nüfus politikalarının değiştiği bir döneme girilmiştir. Bu dönemden itibaren her beş yıllık kalkınma planında yeni bir nüfus politikası belirlenmiştir. İkinci dönemin en belirgin özelliği 1960 yılına kadar benimsenen nüfusun artması yönündeki görüşlerin terk edilerek bireylerin istediği sayıda ve istediği zaman çocuk sahibi olmaları gerektiği ile ilgili görüşlerdir.

İkinci dönem nüfus politikaları şunlardır:

  • Gebelik önleyici bilgilerin yayılmasını gebelik önlemekte kullanılan araçların ilaçların ithalatını ve satışını yasaklayan kanun hükümleri değiştirilmiştir.
  • Sağlık hizmetlerinde çalışan personel (doktor, hemşire, ebe, hemşire yardımcısı, sağlık memuru) nüfus planlaması ile ilgili belirlenmiştir.
  • Sağlık görevlileri gebeliği önleyici gerekli bilgiyi ve parasız dağıtımı söz konusu olan bazı malzemeleri isteyenlere vermiştir.
  • Mevcut olanaklardan yararlanarak nüfus planlaması eğitimi yapılmıştır.
  • Gebeliği önlemeye yönelik araç ve ilaçların ucuza ithalatı sağlanmış yurt içinde üretimi gerçekleştirilmiş ve muhtaç olanlara parasız dağıtımı yapılmıştır ayrıca yapılan yasal düzenleme ile sadece 2 çocuğa kadar teşvik verilmiştir.
Türkiye'de Nüfus Politikaları Nelerdir ?
Türkiye’de Nüfus Politikaları Nelerdir ?

Çıkmış Coğrafya SorularıÇıkmış Coğrafya Soruları ve ÇözümleriCoğrafyaCoğrafya Soru BankasıCoğrafya Soru ÇözümleriCoğrafya SorularıTürkiye Birinci Dönem Nüfus PolitikalarıTürkiye İkinci Dönem Nüfus PolitikalarıTürkiye Nüfus politikaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.